SK | CZ | PL
Slide 1

Vápenka

Základné informácie

Dĺžka trasy
6km
Trvanie
1hod
Obtiažnosť
Ľahká
Vhodné pre
MTB+CROSS
Terén
asfalt + strková cesta
GPX súbor na stiahnutie
Stiahnúť

začiatok pri cukrárni KatkaSpoznajte Zuberec jeho okolie, zaujímavosti a históriu.  Táto trasa je vhodná pre všetky vekové a výkonnostné kategorie. Cieľ je tréningová  skala  pre horolezcov  – Vápenka.

 

 

 

 

Začíname pri cukrárni Katka ( alebo krčme u Laca 🙂 a pokračujeme priemyselnou časťou  smer  Poľnohospodárske družstvo.Priemyselná zóna smer Družstvo Družstvo obchádzame v pravo po štrkovej ceste. Popri družstve môžeme stretnúť klasické hnedé, hnedobiele, čierne, čiernobiele kravy. Fialové k nám ešte nedošli. Pokračujeme stále rovno niet kam odbočiť až do cieľa. Pri dobrom výhľade sa môžeme kochať výhľadom na Sivý vrch ktorý máme rovno pred nosom.

 

 

 

DSC_1102Máte radi perinbabu? Spomínate si na záverečné zábery na mlyn? Ako fukol vietor mlyn sa roztočil a začali mlieť múku aj na svadobné koláče pre Jakuba a  tak pustite si to pomaly dívajte sa a uvidíte v pozadí sivý vrch. Ten mlyn bol za družstvom asi 500m na ľavej strane.

 

 

 

Bývalá pec na pálenie Vápna

Bývalá pec na pálenie Vápna

 

Asi 1km za družstvom sa blížime k nášmu cieľu. Pred  skalou Vápnenka  je stará pec. Táto pec bola postavená v roku 1900 a bola obecným majetkom. Slúžila na pálenie vápenca z ktorého sa vyrábalo vápno. Vápno sa najčastejšie využívalo na v stavebníctve a na maľovanie domov, hlavne z dôvodu hygieny. Po prehliadke pece je to už len čoby kameňom dohodil k nášmu cieľu Vápenke. Vápenka je tréningovou skalou pre horolezcov s rôznymi stupňami obtiažnosti. Nachádza sa tu aj prístrešok a ohnisko tak  si do batohu nezabudnite prihodiť špekáčiky, či slaninku.

Pekný výlet.